Tricksters a lakros - TRICKSTERS Bratislava lacrosse team

[ Skočiť na menu ]

Counter:

Tricksters na Facebook Tricksters na Twitter Tricksters na Youtube Tricksters na Instagrame
Fan zóna Tricksters a lakros
tlačiť pošli link priateľovi

Tricksters a lakros

Lakrosový tím Tricksters ide na majstrovstvá Európy!

20.06.2012 zdroj: WomanMan Magazin

Napriek tomu, že lakros patrí medzi pomerne neznáme športy, stihol už na Slovensku popísať akú- takú históriu. Nakoľko nás táto téma zaujíma, dohodli sme si rande s kapitánom najúspešnejšieho slovenského lakrosového tímu Tricksters, Martinom Kramárom. Ten nás pozval do neznámeho, ale o to zaujímavejšieho sveta lakrosu.

1. Martin, už skoro od začiatku pôsobíš ako kapitán klubu Tricksters. Vedel by si nám priblížiť začiatky tohto klubu? Už v roku 2002 začali priaznivci lakrosu na Slovensku pod vedením Marka Lichtera napĺňať sen o rozvoji tohto športu u nás. Bol to však až rok 2003, kedy vznikol prvý lakrosový klub na Slovensku a ako istotne správne tušíte bol to práve náš klub, pod názvom Tricksters Bratislava (v súčasnosti Tricksters Lacrosse Team). Jeho zakladateľmi boli Mark a Tomáš Lichtnerovci. Začiatky boli pomerne zábavné. Lakros začínal v skromných podmienkach s minimom výstroje hádzaním si lakrosovej loptičky o stenu a postupným získavaním skúseností. V novembri 2003 sa na futbalovom štadióne TJ Spoje Bratislava zorganizoval priateľský tréningový deň a na záver si prítomní chalani zahrali prvú fieldlakrosovú hru v histórii Slovenska. Do športových súťaží sa Tricksters prihlásili ešte v tom istom roku, keď spoločne s Monarchs Viedeň založili field lakrosovú súťaž – Dunajskú lakrosovú konferenciu. Od roku 2009 Tricksters LT pravidelne nastupuje na ligové zápasy proti najlepším klubom z Čiech nakoľko je súčasťou Národnej box lakrosovej ligy (NBLL) ako aj Národnej field lakrosovej ligy (NFLL).

2. Nakoľko to nie je až tak rozšírený šport, zrejme každý robí v súkromí niečo iné. Športu sa však treba venovať, z čoho vyplýva aj naša ďalšia otázka- prečo vôbec a ako často hráte lakros?

Tréningy sú 3× do týždňa, pričom počas víkendov sa konajú zápasy (turnaje, liga…). Jediné čo nás drží po kope je láska k tomuto neobyčajnému športu. Samozrejme cieľom zlepšovať sa a dať šancu mladým ľuďom (deťom) vyskúšať si tento šport a robiť ho naplno. Možno dať šancu vďaka nemu ísť študovať do zahraničia (USA, Kanada).

3. Na vašom tréningu sme si všimli, že máte amerického trénera. Kto to je?

Sme radi, že súčasnej dobe máme trénera z USA, ktorý navyše aj žije na Slovensku a má slovenské korene. Jeho meno je Stefan Durisek. Od jeho príchodu si sľubujeme veľa. Najmä čo sa týka know how z USA, keďže v USA trénoval niekoľko klubov. Nedá mi však nespomenúť naše začiatky, kedy bol trénerom Mark Lichtner, pod ktorého vedením sa hráči učili prvotné základy hry. Neskôr som trénerské žezlo prebral ja a mojou snahou bolo naučiť hráčov už aj nejaké herné systémy…

4. Aké predpoklady musí mať človek, ktorý chce hrať lakros?

Lakros je šport ktorý má v sebe všetko zo súčasných športov, ako futbal, hokej, basketbal, ale zároveň musíte byť komplexne vybavení a pripravení na všetko. Preto tréning lakrosu nekončí odchodom z herného tréningu, ale pokračuje v posilňovni, či inak. Lakros je tvrdý šport a určite nie je pre padavky. V každom prípade sú víťazstvá o to sladšie. Kto hľadá kontaktný šport, v ktorom má šancu byť reprezentantom je to ideálna príležitosť. Treba mať však silnú vieru v seba a prežiť aj horšie chvíľky.

5. Momentálna situácia na Slovensku zrejme nie je najružovejšia. Koľko tímov je registrovaných?

Na Slovensku máme v súčasnej dobe 4 kluby (2 v BA, jeden v Prievidzi a jeden ktorý iba začína v Košiciach). Reprezentáciu však tvoria iba hráči Tricksters Lacrosse Team, nakoľko tento klub aj napriek nezáujmu štátu o podporu športu má záujem reprezentovať krajinu v ktorej sa jeho členovia narodili. Všetky účasti na zápasoch, ako aj tréningy si hráči hradia z vlastného vrecka, poprípade vďaka sponzorom.

6. Cítite aj nejakú podporu zo strany štátu?

Celkovo situácia okolo podpory športu na Slovensku je zlá. Problémy majú aj futbalisti a hokejisti a nie ešte lakros, šport, ktorý na Slovensku existuje iba 9 rokov. Sponzori, ktorý pomáhajú lakrosu napredovať sú vždy iba vďaka tomu, že niekto niekoho pozná a dokáže teda spomínaný projekt posunúť na miesta, kde sa rozhoduje o peniazoch. Našťastie však môžem povedať, že z roka na rok vnímame zvýšený záujem o lakros na Slovensku. Občas sa nájde niekto kto svojim dielom prispeje na rozvoj nášho športu. Napríklad aj vďaka mojej práci v portáli na porovnanie cien a kvality e-shopov Pricemania.sk, sa mám možnosť stretávať s ľuďmi, ktorí vedia prispieť akýmkoľvek spôsobom. Za to im samozrejme treba poďakovať. Zároveň mi nedá nespomenúť Sigg, ktorý nás vybavil svojimi fľaškami.

7. Aké výzvy vás čakajú najbližšie obdobie?

Najbližšie sa Slovenská reprezentácia predstaví na majstrovstvách Európy v Holandskom Amsterdame. Bude to historicky druhá účasť Slovákov na majstrovstvách Európy. V roku 2008 obsadili premiérovo 12. Miesto. V Holandsku sa budú naši hráči snažiť prebojovať do prvej desiatky. Zo základnej skupiny postupujú priamo do vyraďovacích bojov prvé dva tímy. Slováci sa stretnú postupne s Izraelom, Wallesom, Nórskom a Francúzskom. Budeme si držať palce a veriť si, že sa nám to podarí. Postup by pre nás veľmi veľa znamenal.

UMIESTNENIE


DLL 2020
  Z V Vpp P Ppp B
Graz Gladiators 0 0 0 0 0 0
Olimpija Ljublana 0 0 0 0 0 0
Vienna Monarchs 0 0 0 0 0 0
Tricksters Bratislava 0 0 0 0 0 0
Zagreb Bulldogs 0 0 0 0 0 0

TRÉNINGY

ŠTVRTOK

Muži: 17:45

Lakrosový tréning Tomášikova 2, Bratislava mapa