Tricksters a lakros - TRICKSTERS Bratislava lacrosse team

[ Skočiť na menu ]

Counter:

Tricksters na Facebook Tricksters na Twitter Tricksters na Youtube Tricksters na Instagrame
Fan zóna Tricksters a lakros
tlačiť pošli link priateľovi

Tricksters a lakros

Lakros

13.09.2007 zdroj: Goldman

V čase, keď Krištof Kolumbus ešte len sníval o tom, že nájde západnú cestu do Indie, a celý svet ani netušil o existencii amerického kontinentu, na severoamerických prériách sa preháňali domorodí obyvatelia s podivnými palicami a hrali hru nazývanú „tewaarathon". Na neobmedzenej trávnatej ploche stáli proti sebe neraz aj celé kmeňové spoločenstvá, preto hra niekedy pripomínala skôr boj ako neškodnú zábavku.

Podľa jednoduchých pravidiel bolo cieľom hráčov pomocou zahnutých palíc so sieťkami dopraviť loptičku vyrobenú z kaučuku na vymedzenú métu. Pre fyzický kontakt neplatili nijaké obmedzenia, a tak súperi do seba tvrdo narážali, podrážali si nohý a kto si nedal pozor, skončil aj s rozbitou hlavou. Nie div, že pri takýchto voľných pravidlách jedna hra niekedy trvala aj viac dní a neraz pri nej došlo k smrteľným zraneniam. Túto „barbarskú zábavku" ako prvý z Európanov opísal francúzsky jezuitský kňaz jean de Brebeaf, ktorý v roku 1636 pozoroval pri hre Indiánov zo spoločenstva šiestich kmeňov irokézskej ligy. „Apoštola Hurónov" a neskôr jedného z patrónov Kanady považujú za autora novodobého názvu hry. Francúzskemu kňazovi totiž zahnuté palice so sieťkami pripomínali biskupskú barlu (La crosier), preto hru nazval la crosse.

Dar Veľkeho ducha

V časoch dobytia divokého západu európskymi kolonistami hralo lakros v rôznych obmenách približne 48 severoamerických indiánskych kmeňov. Uprostred mora príbuzných kmeňov patriacich k jazykovej vetve sa ako ostrov vynímal národ Irokézov alebo „ľudí dlhých domov". Práve u nich tradícia lakrosu pretrvala najdlhšie a dnes sú Irokézi jediným domorodým národom, ktorý sa ako samostatný štát zúčastňuje na medzinárodnýct športových súťažiach v lakrose.

Spoločenstvo Irokézov tvorí šesť samostatných kmeňov – Seneca, Oneida, Onondaga, Cayuga, Mohawk a Tuscarora. Najznámejší Mohawkovia mali pre lakros svoj samostatný názov „teh hon tsi kwaks eks", čo znamená „malý brat vojny" Onondagovia volali hru „guh jce gwah ai" a Oneidovia zase „ga lahs". Podľa irokézskych legiend hru daroval svojim deťom samotný Veľký duch. Slúžila na posilnenie a ozdravenie celého spoločenstva.

Hra mala posvätný charakter a hráči počas prípravy na ňu absolvovali pôst, saunu a mnoho modlitieb. Prostredníctvom lakrosu indiáni komunikovali so svojím stvoriteľom, ale aj s „Hromovládcami" – skupinou siedmich zbožštených predkov, jeden z variantov hry – náboženský mal pevnejšie pravidlá a slúžil aj na riešenie sporov. V tomto prípade na každej strane hralo iba sedem vybraných hráčov. Pri druhom variante – svetskom, mohol na ihrisko nastúpiť ľubovoľný počet hráčov a bol to viac-menej tréning mladých bojovníkov na skutočný boj. V indiánskych legendách sa uvádza, že niektoré zápasy hralo na ihrisku dlhom 15 míľ aj vyše tisíc hráčov na každej strane.

Cesta k bledým tváram

Lakros sa rýchlo naučili hrať aj bieli osadníci na území Veľkých jazier, na hranici dnešných štátov Kanady a USA. Z týchto stretnutí ešte dlho vychádzali víťazne domorodí Indiáni, ale bieli osadníci začínali pozvoľna upravovať a spresňovať pravidlá. Až v roku 1867 sa kanadskému zubárovi Wiliiamovi Georgeovi Beersovi z Montrealského lakrosového klubu (MLC) podarilo napísať prvú príručku lakrosu.

Neskutočné čísla

Lakros sa v posledných rokoch dostáva na výslnie najmä na území svojho zrodu v USA a Kanade. Finálový zápas najvyššej americkej univerzitnej súťaže NCAA v lakrose sledovalo v roku 2006 na štadióne vo Filadelfii vyše 47 000 divákov (predstaviť si taký dav na hocijakom športovom podujatí na niektorom zo slovenských štadiónov je a ešte dlho bude utópiou). Za posledných desať rokov sa lakros stal najrýchlejšie sa rozvíjajúcim športom na stredných školách a univerzitách v USA. Počet aktívnych hráčov na amerických vysokých školách narástol za posledných päť rokov o 68 percent a na začiatku roku 2007 predstavoval 220 000 hráčov. Lakrosový zväz v USA evidoval na konci minulého roka 426 022 aktívnych členov organizovaných v jednotlivých kluboch. V USA a Kanade existuje aj úplne profesionálna súťaž v lakrose – National Lacrosse League, ktorej zápasy vysiela naživo napríklad aj stanica NBC a keďže za „veľkou mlákou" je aj šport predovšetkým biznis, nádejnú budúcnosť lakrosu podporil aj americký Zväz výrobcov športových potrieb (SGMA). Podľa rebríčka tohto zväzu z roku 2006 bol lakros s 31 percentami na úplnej špici v počte predaných kusov športovej výbavy.

Pravidlá field lakrosu

Zámerne až v závere tohto článku sa dostávame k pravidlám lakrosu. Ako sme už spomenuli, lakros prešiel počas stároči pomerne veľkým vývinom a rozvinul sa do mnohých podôb. Vysvetliť preto pravidlá všetkých variantov tejto hry a ich rozdiely sa na malom priestore vari ani nedá. Aby sme však prípadných záujemcov neodradili, nie je to zasa až také komplikované.

Pokúsime sa v krátkosti zhrnúť najdôležitejšie body najznámejšieho a najrozšírenejšieho field lakrosu. Na začiatok zopakujme, že cieľom hry je dopraviť loptičku pomocou špeciálnej lakrosovej palice do bránky súpera. Je zakázané dotýkať sa lopty rukou, no možno do nej kopnúť (v iných variantoch je zakázaný aj dotyk nohou). Hrá sa na ihrisku s rozmermi 100,58×54,86 metra. Približne 14 metrov (presne 13,72 metra) od základnej čiary sú bránky veľkosti 183×183 centimetrov (6×6 stôp). Každý tím musí mať desať hráčov, z toho jedného osobitne označeného brankára. Ostatných deväť hráčov sa delí na troch obrancov, troch stredopoliarov a troch útočníkov. Stredová čiara rozdeľuje ihrisko na útočnú a obrannú časť. Počas hry musí byť v útočnej a obrannej časti ihriska stále po troch hráčov z každého tímu (v obrannej, samozrejme, aj brankár). Hra sa začína rozhodom v strede ihriska a až po ňom sa môžu do hry zapojiť ostatní hráči. Hrá sa na čas – väčšinou na 4×20 minút. Ak sa nerozhodne v riadnom hracom čase, nasleduje predĺženie s pravidlom „zlatého gólu" alebo „náhlej smrti". Loptičku od súpera možno získať zachytením nahrávky zo vzduchu, prikrytím loptičky na zemi, zahrávaním po faule a nedodržaním pravidiel alebo vyrazením loptičky z lakrosky súpera. Loptičku možno vyraziť iba spodným ťuknutím do rakety súpera mimo miesta držania lakrosky (medzi rúčkou a výpletom). Atakovať telom možno súpera, ktorý má loptu alebo je od nej vzdialený najviac 2,70 metra.

Hon za loptičkou

O pravidlách by sa dalo popísať veľmi veľa, napríklad tie k field lakrosu majú oficiálne až 27 strán. Ku kurióznym patrí napríklad to, že na rozhod nikdy nemôže nastúpiť ľavák. Zaujímavé sú aj ďalšie verzie tejto hry. Box lakros je dynamickejší a mužstvo, ktoré v ňom získa loptičku, musí s ňou do desiatich sekúnd prejsť na útočnú polovicu a do 30 sekúnd vystreliť. Rovnaké pravidlo má aj interkros, ktorý sa od oboch predchádzajúcich verzií líši tým, že je v ňom zakázaný akýkoľvek kontakt s protihráčom. Ešte sme sa nezmienili o výstroji hráčov, ktorý sa odlišuje podľa jednotlivých verzií. Pri field lakrose sú povinné rukavice a helma, no hráči si zväčša obliekajú aj chrániče ramien a v Amerike lakrosári pripomínajú hráčov amerického futbalu. Aj lakrosové palice sa môžu výrazne líšiť – dĺžkou, materiálom alebo výpletom. Pri field lakrose sa používajú palice dlhé 101,6 až 106,8 centimetra, no z každého tímu môžu byť na ihrisku v jednej chvíli až štyria hráči s dlhými palicami (132 až 182 centimetrov). Hlava palice musí byť z dreva, laminového dreva alebo plastu, ale držadlo môže byt aj z hliníka. Kto by mal záujem vidieť, ako vyzerá naozajstný lakrosový zápas, musí prísť do Bratislavy alebo jej okolia, pretože tu hrá svoje zápasy Bratislava Tricksters.

UMIESTNENIE


DLL 2020
  Z V Vpp P Ppp B
Graz Gladiators 0 0 0 0 0 0
Olimpija Ljublana 0 0 0 0 0 0
Vienna Monarchs 0 0 0 0 0 0
Tricksters Bratislava 0 0 0 0 0 0
Zagreb Bulldogs 0 0 0 0 0 0

TRÉNINGY

ŠTVRTOK

Muži: 17:45

Lakrosový tréning Tomášikova 2, Bratislava mapa