Tricksters a lakros - TRICKSTERS Bratislava lacrosse team

[ Skočiť na menu ]

Counter:

Tricksters na Facebook Tricksters na Twitter Tricksters na Youtube Tricksters na Instagrame
Fan zóna Tricksters a lakros
tlačiť pošli link priateľovi

Tricksters a lakros

Spal s lakroskou

08.10.2008 zdroj: Plus 7 dní

O Ericovi Assimakopoulosovi sa hovorí v súvislosti s viacerými láskami – ženami i hokejom. Lenže tento urastený Grék má ešte jednu športovú slabosť, lakros, najrýchlejší šport na dvoch nohách. Aj kvôli nemu si vybavuje na Slovensku trvalý pobyt. Na tohoročných majstrovstvách Európy však reprezentoval našu krajinu napriek tomu, že je cudzinec.

Láska z detstva: „Lakros bol vôbec prvý šport, ktorému som sa začal venovať. Mal som vtedy päť rokov. Pokračoval som na základnej škole, na ktorej lakros a hokej boli považované za veľmi dôležité športy,“ spomína známy biznismen.

Na akadémii v New Hamspire bol súčasťou lakrosového tímu, ktorý sa stal šampiónom medzi strednými školami. Ericovo meno sa dokonca ocitlo v stovke najlepších univerzitných lakrosových hráčov. Pritom, mladíkov, ktorí behali po tráve s palicou v ruke a naháňali loptičku, nebolo málo. V USA sa lakros už vtedy tešil veľkej obľube a na zápasy chodili tisícky divákov. „Mám rád fyzické kontaktné športy a lakros je presne taký. Podobá sa na hokej, tiež je tam bránka, snažíš sa prihrávať spozna nej, nahrať pred ňu. Všetko je veľmi rýchle a to sa mi páči. Zlomil som si už veľa kostí – rameno, koleno, zápästie i chrbticu. Toto všetko sa mi stalo pri lakrose. Nie som si istý, prečo ho mám vlastne tak rád,“ smeje sa majiteľ viacerých luxusných hotelov.

Prvý tréning: Ako sa E. Assimakopoulos ocitol v slovenskom lakrosovom klube? „Federácia ma kontaktovala asi pred troma rokmi. Veľmi dobre si spomínam na prvý tréning v klube Tricksters Bratislava. Chalani nemali ešte nejaký prepracovaný systém ale trénovali s veľkým srdcom. Lenže sa rozpršalo a všetci si začali baliť veci a chceli odísť preč. Hovorím im – čo robíte? Veď to je jedno, či prší, stále musíte hrať.'“ Napokon všetci zostali a odchádzali z tréningu riadne premočení, ale spokojní.

Americko-grécky milionár začal klub pravidelne navštevovať. Z času na čas sa objavilo zranenie, dlhšia odmlka či pracovná vyťaženosť. V každom prípade bol pre klub prínosom. „Aj keď je na Slovensku hlavným športom hokej, chcel by som pomôcť aj rozvoju lakrosu,“ tvrdí.

Chystá príručku: Vďaka dlhoročným skúsenostiam je radcom pri tréningoch, dokonca pripravuje metodickú príručku lakrosu. „Mám dobrý pocit z toho, keď vidím ľudí, ktorí milujú ten istý šport ako ja. V detstve som spával s lakroskou, bola mojou neoddeliteľnou súčasťou. Brával som ju všade so sebou a keď som mal príležitosť, tak som si hádzal loptičku o stenu,“ spomína.

Ani pokiaľ ide o finančnú podporu, nezostalo len pri slovách. Slovenskej reprezentácii prispel sumou desaťtisíc eur. „Okrem toho Tricksters klubu vybavuje ihrisko, ktoré je v Bratislave veľmi ťažké zohnať,“ dodáva manažér Slovenskej lakrosovej federácie Pavol Kopernický.

Americký Grék za Slovensko: Slovenská lakrosová reprezentácia počas leta žila významnou udalosťou – po prvý raz ju čakala účasť na majstrovstvách Európy. Samozrejme, chceli využiť aj Ericove skúsenosti a tak ho poprosili, aby sa stal súčasťou reprezentačného tímu. Aj keď si už pred pár mesiacmi začal vybavovať trvalý pobyt na území našej krajiny, zatiaľ ešte stále nie je právoplatným občanom Slovenska. Napriek tomu si však obliekol slovenský dres a bojoval za naše farby.

„Oficiálne pravidlá hovoria, že by nemal hrať v reprezentačnom tíme cudzinec, ktrorý nemá pôvod v krajine ktorú chce reprezentovať, alebo aspoň trvalý pobyt. Rozhodca vo Fínsku nám však povedal, že u krajín, kde sa lakros ešte len rozvíja, to tolerujú. Výpomoc z Ameriky alebo Kanady chápu ako službu tomuto športu. A tak bez problémov privrú oči a nerobia problémy. Samozrejme, keby Slovensko zastupovala polovica Američanov, to by určite neprešlo,“ vysvetľuje P. Kopernický.

„Keď ma o to požiadali, hneď som telefonoval do Bostonu dobrému kamarátovi z detstva, s ktorým som hrával lakros a povedal mu, že idem na majstrovstvá. On sa snažil dať dokopy grécku reprezentáciu ale nevyšlo mu to a tak mi trochu závidel,“ priznáva biznismen a lakrosový hráč, ktorý bol napokon so svojim výkonom spokojný. „Odohral som za Slovensko štyri zápasy a získal dvanásť bodov za góly aj prihrávky. Iste, mohlo to byť aj lepšie, ale bolo to prvý raz, čo som hral na medzinárodnej úrovni.“

Útočník s inštinktom: Keďže lakros, tak ako mnoho iných športov si vyžaduje skvelú kondíciu, pokročilý vek, nadváha či nedostatočná trénovanosť môžu byť pri zápasoch prekážkou. Ako je to v prípade tridsaťosemročného zavalitého E. Assimakopoulosa?

„Pri lakrose musí mať hráč viacero schopností. Pokiaľ ide o prácu s rukami a palicou, v tom sa cítim silný. Nie až taký silný a rýchly ako moji mladí spoluhráči, ale pri využití mojich skúseností môžem hrať na celkom dobrej úrovni aj proti týmto chalanom. Dokážem robiť rôzne triky a ťahy, ktoré mi uľahčia hru. Veľká časť lakrosu je o tom, že musíš vedieť, kde sa čo deje. Všetko je veľmi rýchle. Som rád, že hrám v útoku, behám menej ako stredopoliari,“ vysvetľuje.

Atraktívny pre ženy?: V súčasnosti má E. Assimakopoulos vo svojom dome miesto zasvätené lakrosu. „Keďže sa tento šport za tie roky, čo som ho nehral, zmenil a ja som si lakrosku kupoval naposledy pred šestnástimi romi, musel som si zohnať ďalšie palice a zistiť, ktorá mi najviac sedí. Teraz ich mám asi desať,“ priznáva. Okrem toho má niekoľko špičkových výstrojí, pričom cena jednej z nich stojí približne tisíc amerických dolárov.

Idol zlatokopiek, o ktorom možno jeho partnerky ani netušili, že má za sebou jedenásť operácii a v tele dvadsaťsedem skrutiek, je presvedčený, že aj lakros môže byť pre ženy príťažlivý. „Moja mama pravidelne chodievala na zápasy a milovala to. Chalani, ktorí sa venujú tomuto športu sú silní, v dobrej kondícii, takže určite sú pre ženy atraktívni,“ myslí si. Na otázku, ako zvyknú reagovať na tento šport jeho priateľky, len stručne dodá: „Nemyslím si, že by niektoré z dievčat, ktoré poznám, sa prišlo pozrieť na to, ako hrám. Ani som žiadnu ešte na tréning či zápas nezavolal.“ MONIKA MIKULCOVÁ

Vymysleli ho indiáni

Lakros má svoje korene u starých indiánskych kmeňov z východného pobrežia Ameriky. Pre indiánov bol lakros zároveň prípravou mladých bojovníkov na boj a prisudzovali tejto hre aj liečiteľské účinky. Kvôli jej podobnosti so starou francúzskou palicovou hrou ju misionári nazvali „La crosse“. V roku 1850 boli zavedené prvé oficiálne pravidlá a odvtedy indiánske aj neindiánske mužstvá začali túto hru rozširovať aj na ďalšie kontinenty. Ešte do konca 19. storočia sa lakros rozšíril do Anglicka, Austrálie, na Nový Zéland a hlavne do univerzitných mestečiek po celom východnom pobreží USA.

V roku 2003 vznikol prvý lakrosový klub na Slovensku, pod názvom Tricksters Bratislava. Jeho zakladateľmi boli Mark a Tomáš Lichtnerovci. Lakros začínal v skromných podmienkach s minimom výstroje, s hádzaním si lakrosovej loptičky o stenu a postupným získavaním skúseností v spoločne vznikajúcej Dunajskej lakrosovej konferencie, ktorej zakladajúcimi tímami boli práve Tricksters a Vienna Monarchs. V auguste tohto roku sa novozaložená Slovenská lakrosová reprezentácia prvý krát zúčastnila na Majstrovstách Európy vo field lakrose vo Fínskom meste Lahti. V konkurencii rekordného počtu osemnástich družstiev naša reprezentácia obsadila dvanáste miesto. Lakros je podobne ako hokej tímová hra, ktorá sa však odohráva na trávnatom alebo umelom povrchu. Najrozšírenejší je field lakros, ktorý hrá desať hráčov – brankár, traja obrancovia, traja stredopoliari a traja útočníci. Pri hre súperia medzi sebou dva tímy, pričom základným cieľom hry je dostať loptu do súperovej bránky špeciálnou palicou – lakroskou. Je to vlastne tyčka z hliníka alebo titanu, ukončená plastovým rámom so sieťkou.

V lakrose je povolený telesný kontakt, ktorým si môžu hráči pomôcť či už pri bránení alebo pri útočení. Preto sú povinní nosiť výstroj, ktorá ich chráni pred zranením. V prípade že sa hráč dopustí faulu, nasleduje trest v podobe vylúčenia na určitý čas.

UMIESTNENIE


DLL 2020
  Z V Vpp P Ppp B
Graz Gladiators 0 0 0 0 0 0
Olimpija Ljublana 0 0 0 0 0 0
Vienna Monarchs 0 0 0 0 0 0
Tricksters Bratislava 0 0 0 0 0 0
Zagreb Bulldogs 0 0 0 0 0 0

TRÉNINGY

ŠTVRTOK

Muži: 17:45

Lakrosový tréning Tomášikova 2, Bratislava mapa